A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
403
  • Origin:
  •  
Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  26
Music genres: Pop-Rock

403 is a popular group/singers. Grupi 403 eshte pjese e gjenerates se Rockut Kosovar te viteve 80’, e cila njihet edhe si koha me e ndritur ne krijimtarine rock ne Kosove.
Grupi 403 u formua në vitin 1981 nga Mentor Gjurgjiali (bas), Fatmir Zajmi (bateri) dhe Naim Osmani (kitarë). Bendit më vonë, pas kryerjes së shërbimit ushtarak, i bashkohet Hektor Gjurgjiali (vokal dhe kitarë), Arben Godanca (kitarë) dhe Veton Orana (sint).
Aktualisht nga anetaret qe dikur formuar 403-shin, ne Kosove jane vetem Hektori dhe Arbeni, ndersa anetaret tjere jane jasht shtetit. Mentori ne SHBA, Fatmiri ne Kanada dhe Vetoni ne Uganda.

Grupi 403 ka nje album te inqizuar me 15 kenge ne te, i cili per here te pare eshte inqizuar ne vitin 2002 dhe I cili akoma kerkohet dhe shitet mjaft mire ne tregun Kosovar edhepse kan kaluar 5 vjet nga inqizimi I tij.
Grupi 403 nga viti 1986 nuk ka realizuar asnje koncert apo prezentim per publik, por premtimi I grupit 403 gjithnji ka qene se nje dite do te prezentohet prap LIVE per adhuruesit e dikurshem dhe atyre te rinjeve qe cdo dite neper forume te ndryshme neper internet kerkojne nje gje te tille dhe pyesin se a do te realizohet dhe kure do te jete nje koncert I tille.

Grupi 403 ne vitet 1984, 85 dhe 86 ishte grupi I vitit ne Kosove
Ne vitin 1985 ishte perfaqsuesi I Kosves ne Festivalin e kenges ne Opati-Kroaci
Kenget e grupit 403, si ajo Indexi, Boemi, Paraja, etj, jo vetem qe asokohe ishin hite por edhe sot degjohen dhe kerkohen nga adhuruesit e shumte.

Albumi i grupit i ciliu realizu ne vitin 2002 eshte shpallur si album historik i rockut Kosovar.

Anetaret e sotem:

Hektor Gjurgjiali – vokal dhe gitare
Arben Godanca – gitare
Muhamet Veseli – gitare
Fahri Ibrahimi – bateri
Agron Salihu – bas gitare
Neki Emra – klaviature

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Submissions by:  Balada  
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018