A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ali Podrimja

Choose star rating

Rating:  4.2 / Votes cast:  131
(1942-2012)  
  • Origin:
  • Gjakovë 
BIOGRAFIA: Ali Podrimja is a very famous writer. Ali Podrimja lindi në Gjakovë ku edhe kaloj rinine. Studjoi gjuhë dhe letërsi shqiptare në Universitetin e Prishtinës, ku dhe jetoi tërë jetën. Periudha vendimtare për formimin shpírtëror dhe intelektual të poetit janë vitet pesëdhjetë. Më 1957 botoi poezinë e parë në revistën "Jeta e Re". Ishin vitet kur shqiptarët në Kosovë përjetonin njërin nga terroret me të egra të pushtuesit serb, kohën e aksionit famëkeq për mbledhjen e armëve dhe të shpër...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Esad Mekuli

Azem Shkreli

Faik Konica

Mitrush Kuteli

Arben Duka

Ervin Hatibi

Bardhyl Londo

Xhevahir Spahiu

Francesko Petrarka

Petro Marko


Tags: Ali Podrimja

Ali Podrimja in e-Cards:

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018