A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Andon Z. Çajupi

Tags: Andon Z. Çajupi, Andon Zako Cajupi, Cajupi

(1866-1930)  

Andon Z. Çajupi is a very famous poet. Andon Zako Çajupi, (27 mars 1866 - 11 korrik 1930), ishte poet i shquar, veprimtar patriot dhe demokrat revolucionar shqiptar. Andon Zako Çajupi lindi në Sheper të Zagorisë. Jetoi dhe vdiq ne Egjipt. Mbiemri i tij i mesem i vërtetë ishte ÇAKO mirepo per arsye te panjohura me kohe i mbeti ZAKO. Në Nivan kreu mësimet gjysmë të mesme, të cilat i plotësoi në një lice francez në Egjipt, ku jetonte i ati. Më 1887, pasi bëri një vizitë në Sheper, që ...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  4.2 / Votes cast:  250


Andon Z. Çajupi in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018