A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  12
  • Origin:
  • Shkodër 
  • Age:
  • 98
BIOGRAFIA: Arshi Pipa is a popular writer. Pasi kreu mësimet e mesme në liceun e vendlindjes, Arshi Pipa studioi për filozofi në Universitetin e Firences (Itali). Prej vitit 1941-1946 dha mësim në shkolla të mesme të Tiranës e Durrësit. Në prill të vitit 1946 u burgos nga regjimi komunist për idetë e tij patriotike e demokratike. Për dhjetë vjet (1946-1956) ai vuajti në burgjet dhe kampet e shfarrosjes (Durrës, Vloçisht, Korçë, Tiranë, Burrel etj.), ku shkroi librin me poezi "Libri i Burg...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Filip Shiroka

Visar Zhiti

Ndoc Gjetja

Arben Duka

Zef Mulaj

Bilal Xhaferri

Pashko Vasa

Pjetër Budi

Hil Mosi

Martin Camaj


Tags: Arshi Pipa

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018