A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Artiola Toska

Origin: Korçë  
Residence:  
Age: 44
Birthday: 18 May 1973
Zodiac sign: Demi

Music genres: Central Albania Traditional

Artiola Toska is a very famous singer and songwriter. Artiola Toska është një këngëtare ndër zhanrat popullore të muzikës shqiptare Ka të mbaruar shkollën e mesme të muzikës ajo ka filluar të këndoj qysh Në moshën 15-16 vjeçe, në festivalet e muzikës së lehtë për interpretuesit e rinj, është vlerësuar me çmim të parë dhe të dytë. Pra, është një eksperiencë e nisur që në fëmijri. Artiola Toska, këngëtarja e njohur e muzikës popullore. E lumtur në krahët e dashurisë së saj, në ngrohtësinë e familjes që gjithmonë i ka qëndruar pranë, e adhuruar nga miqtë dhe publiku, mendon të ardhmen artistike dhe projekton lumturinë e saj, askund Është tip i qetë dhe i kuptueshëm, gjë që më siguron qetësi dhe siguri në vetevete. Diku tek Selvia e vjetër, në një shtëpi tipike tiranase, banon Artiola Toska, këngëtarja e njohur e muzikës popullore. E lumtur në krahët e dashurisë së saj, në ngrohtësinë e familjes që gjithmonë i ka qëndruar pranë, e adhuruar nga miqtë dhe publiku, mendon të ardhmen artistike dhe projekton lumturinë e saj, askund tjetër veçse në kryeqytet. Pak indiferente nga monotonia dhe jeta e zhurmshme e qytetit të saj të lindjes, e thjeshtë dhe e sinqertë, bukuroshja e këngës popullore, tregon për rrugën e saj drejt karrierës por edhe për djalin që i ka rrëmbyer zemrën të bukurës Artiola. Ndihem e lumtur dhe e qetë pranë tij, dhe mund të vazhdoj rrugën e këngës, tashmë edhe më e sigurt. U bënë një vit e gjysmë që jemi bashkë.Vit pas viti ajo rritej ne skene ashtu sikurse edhe albumet e saj duke pasuar suksesin e garantuar. Kenge te interpretuara me pasion dhe pershtatur mjaft mire nga instrumentet muzikore te kenges popullore. Prezent ne shume aktivitete te rendesishme e sigurish akoma me teper gezim do ti jepte familjeve shqiptare me zerin e saj te embel. Artjola Toska prej vitesh kendon kengen popullore e kryesisht ate tiranse ku dhe është lindur e rritur. Sensi i humorit nuk i mungon ne asnje cast gjate intervistes tone. E kujdesshme ne cdo pergjigje qe jep. Shpeshhere mendohet gjate teksa na flet per karrieren e saj artistike dhe si duke dashur te mos tregohet modeste, shprehet se është publiku ai qe e vlereson, inkurajon dhe lumturon jeten e saj artistike. Nuk nguron t`u pergjigjet te gjitha pyetjeve, madje dhe kur behet fjale per jeten private. Sinqeriteti shfaqet natyrshem ne syte qe e shndrisin si dhe buzeqeshjen natyrale qe i dhuron cdokujt qe e uron dhe komplimenton. Pas kaq kohesh ne skene, Artjola nuk ndihet aspak e lodhur dhe nuk mendon te beje nje pushim te gjate ashtu sikurse nuk di nese nje dite do te shkeputet gjithmone prej skenes. Edhe pse e martuar pak vite me pare, kur e pyesim per familjen dhe femijet te shprehet se është ende heret. Momentalisht vijon koncertet paralelisht me regjistrimet per te hedhur ne treg albumin e radhes, ndoshta vitin qe vjen. Cdo dy vite nje album, nje cilesi me e larte dhe nje ze qe rritet profesionalisht. Kjo është e embla e kenges popullore.

Në vitin 2000, Artiola Toska publikon albumin "Pse Kam Frikë".

Në vitin 2001, Artiola Toska publikon albumin "Mos U Lodh Kot".

Në Dhjetor 2012, Artiola Toska merr pjesë në Fest Nota e Artë 2012 me këngën "Ah Moj Nane".

Në vitin 2004, Artiola Toska publikon albumin "Larg Syve, Larg Zemres".

Në vitin 2006, Artiola Toska publikon albumin "Nje Filxhan U Bo Sebep".

Në vitin 2009, Artiola Toska publikon albumin "Live 2009".

Më datë 11 Shkurt 2013, Artiola Toska publikon videoklipin "Borxhliu".

Më datë 11 Shkurt 2013, Hajredin Gjeta & Artiola Toska publikojnë videoklipin "Mka Lind Nena Me Kemishe".

Më datë 11 Shkurt 2013, Bujar Qamili & Artiola Toska publikojnë videoklipin "Je E Vogel Rrumbullak".

Më datë 11 Shkurt 2013, Artiola Toska publikon videoklipin "C'osht Kjo Jete".

Më datë 11 Shkurt 2013, Artiola Toska publikon videoklipin "Dy Cuna Ka Tirona".

Më datë 12 Shkurt 2013, Artiola Toska publikon videoklipin "Goc Tirone Jam".

Më datë 24 Mars 2013, Artiola Toska publikon videoklipin "Vjehrra".

Më datë 26 Nëntor 2013, Artiola Toska & Poni publikojnë videoklipin "Fol Shqip". Muzika e këngës u punua nga Artiola Toska, teksti u shkrua nga Artiola Toska, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga Supersonic.

Në vitin 2013, Artiola Toska publikon albumin "Konget Qe Burojn Nga Shpirti".

Më datë 11 Korrik 2014, Artiola Toska publikon videoklipin "Kismetit Nuk I Dihet". Me këtë këngë, Artiola Toska merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 16 Shtator 2014, Bujar Qamili & Artiola Toska publikojnë videoklipin "Zemren Ta Kam Fal".

Më datë 29 Maj 2015, Artiola Toska publikon videoklipin "Për Ty". Muzika e këngës u punua nga vetë Artiola Toska, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili.

Më datë 6 Nëntor 2015, Artiola Toska publikon videoklipin "S'na Gjehet Dermoni". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, Artiola Toska, teksti u shkrua nga vetë Artiola Toska, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili.

Më datë 8 Qershor 2016, Artiola Toska publikon videoklipin "Dashnia S'ka Kombesi".

Në Shtator 2016, Artiola Toska merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Miremengjes Dashni", në bashkëpunim me Bruno.

Më datë 2 Tetor 2017, Artiola Toska publikon videoklipin "Ne". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

» Edit Bio »

Submissions by:  arsimdiber  

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  107

  • Find Artiola Toska on social networks:


More news about Artiola Toska »
lyrics.al © 2007 - 2018