A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Artur Rembo

Choose star rating

Rating:  4.2 / Votes cast:  18
(1854-1891)  
  • Origin:
  • Charleville 
BIOGRAFIA: Artur Rembo is a famous writer. Artur Rembo, i konsideruar si mishërimi i poetit të mallkuar, lindi në Sharlevill, më 1854 në një familje tipike borgjeze (ku nuk e ndjeu ngrohtësinë e babait, që e kishte lënë familjen prej shumë kohësh, as dashurinë e nënës, të akullt dhe tirane). I edukuar në familje dhe në shkollë sipas skemave tradicionale, shkëlqeu për zhvillimin e jashtëzakonshëm intelektual, duke krijuar vargje qysh në moshën dhjetë vjeçare; kur ishte 16 vjeç ai i refuzon...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Alain Borne

Gérard de Nerval

Jean Rousselot

Paul Verlaine

Sharl Bodeler

Charles Baudelaire

Alessandro Manzoni

James Joyce

Mark Strand

Guillaume Apollinaire


Tags: Artur Rembo

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018