A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Azem Shkreli

Choose star rating

Rating:  3.9 / Votes cast:  38
(1938-1997)  
  • Origin:
  • Rugovë 
BIOGRAFIA: Azem Shkreli is a very famous writer. Azem Shkreli zë vend në krye të poezisë moderne shqiptare. Krahas cilësisë, poezia e Shkrelit, shënoi kthesë në rrjedhat e poezisë në Kosovë: e zgjeroi spektrin tematik, e subjektivizoi dhe intimizoi heroin lirik, dhe çka është më me peshë, solli një ndjesi të re, të mprehtë, ndaj gjuhës, ndaj fjalës. Kështu, ajo i hapi rrugë bindshëm poezisë së viteve pesëdhjetë, të ngarkuar me patosin e euforisë kolektive. Azem Shkreli lindi më 1938 në...

>> Full biography >>


Fans' Comments

(0) 🆕

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Esad Mekuli

Ali Podrimja

Vorea Ujko

Gjon Buzuku

Ervin Hatibi

Bardhyl Londo

Francesko Petrarka

Fatos Arapi

Faik Konica

Pashko Vasa


Tags: Azem Shkreli

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018