A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Besa Kokëdhima
  • Origin:
  • Fier 
  • Residence:
  • Shqipëri 
  • Age:
  • 31
  • Birthday:
  • 29 May 1986
  • Zodiac sign:
  • ♊ Binjaket
Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  171
Music genres: Pop

Besa Kokëdhima is a very famous singer and songwriter. Origjinën e ka nga Qeparoi i Himares, por eshte rritur në Fier dhe Tiranë ku dhe jeton. Ka studiuar përreth 3 vjet në Angli ku përfundoj gjimnazin. Në përfundim të tij u kthye ne Shqipëri dhe nisi projektin për realizimin e albumit e saj të parë. Vazhdoj shkollen e lartë për administrim biznesi. E rritur ne nje familje qe i eshte perkushtuar biznesit, Besa duket se i ka tradhetuar shijet e prinderve, ne kerkim te vetvetes. Por suksesi i Beses si kengetare nuk eshte i rastesishem sepse pasioni i saj per muziken ka qene me i hershem. Ndersa vazhdonte shkollen e mesme, pianoja ishte per te pasioni i madh. Ajo provoi shansin edhe ne Bukuresht te Rumanise, ku mori pjese ne nje konkurs ku do te zgjidhej kenga perfaqesuese e ketij vendi per Eurovizionin. Ne rrugen e saj te kenges e shoqerojne miqte e afert, Olti, reporter ne media dhe vajza qe menaxhon aktivitetin e saj Shpresa Xhebrahimi.

Në vitin 2002 Besa u shfaq në Festivalin e Muzikës Shqiptare "Mikrofoni I Arte" si një mysafir i veçantë, duke mbuluar një nga këngët e saj të preferuar në atë kohë "Rruga Simfonike" nga Monika.

Në Janar 2003, Besa & Produkt 28 marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2003 dhe fitoi me këngën "Më Beso".

Në Shtator 2005, Besa merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Zonja Dhe Zotërinj" dhe karriera e saj hyri me ne fund ne shinat e seriozitetit.

Në Nëntor 2006, Besa merr pjesë në Nota Fest 2006 me këngën "Lëshoje Hapin".

Në Nëntor 2006, Besa merr pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Tani Të Dua".

Në vitin 2006, Besa publikon albumin "Besa".

Në Maj 2007, Besa merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Unik", ku fitoi çmimin “Best Pop & Rock”. Kenga ende sot e kesaj dite mbetet si nje nder me te preferuarat.

Në Nëntor 2007, Besa merr pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Pa Yllin Tënd", nje kenge kjo e cila pati mjaft sukses madje arriti edhe te fitoj çmimin e produksionit "Jon Music". Ne fund te nates finale ajo arriti te grumbulloje 205 pikë votuar nga vete artistet e ketij festivali.

Në Maj 2008, Besa merr pjesë në Top Fest 5 me këngën "Engjejt Vrasin Njëlloj", ku ishte fituesja e çmimit te madh dhe e çmimit te internetit.

Në Dhjetor 2008, Besa merr pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Ajër".

Në Dhjetor 2009, Besa & Eliza Hoxha marrin pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Në Mes".

Në Dhjetor 2010, Besa merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "E Bukura Dhe Bisha".

Në Maj 2010, Besa merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Kalorës I Natës", ku u vleresua si "Artistja me e mire femer". Në fund të vitit 2010 ajo nxjerr edhe videoklipin e kenges "Kalorësi i natës", nje videoklip ky i xhiruar nga "EnterMedia".

Në Nëntor 2011, Besa merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën "Botën Do Ndryshoja", ku arriti te rrembeje "çmimin e Kritikës" si dhe u vlersua me 528 pikë, e votuar nga vete artistet e ketij festivali duke fituar keshtu çmimin e trete.

Në Maj 2011, Besa merr pjesë në VFM 2011 me këngën "Kalorës I Natës", ku fitoi çmimin "Video spoti me perfomancën më të mirë".

Në Qershor 2012, Besa merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Always On My Mind", e cila u shoqerua edhe me nje videoklip te xhiruar serish nga "Enter Media".

Në vitin 2009, Besa publikon albumin "Evolution".

Në Maj 2012, Besa merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Fishekzjarre", nje produksion i Flori Mumajesit. Si fillim ajo kualifikohet per te kenduar ne gjysmfeinalen e dytë, ku kendoi e para live. Në finalen erdhi me nje performancë shumë të veçantë, madje Besa fitoi edhe çmimin "Top Albanian Radio".

Më datë 19 Korrik 2013, Besa publikon videoklipin "Folie". Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Në Nëntor 2013, Besa merr pjesë në Kënga Magjike 2013 me këngën "Tatuazh Në Zemër".

Në vitin 2013, Besa publikon albumin "Besa Për Festat...".

Më datë 8 Shkurt 2014, Besa publikon videoklipin "Zemrën Dot Nuk Ta Lexoj", në bashkëpunim me 2po2. Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Olti Curri, Besa Kokëdhima, 2po2. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Besa u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2014 (2014), SVFM 2014 (2014).

Më datë 31 Maj 2014, Besa publikon videoklipin "Mbretëreshë". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Vig Poppa, Besa Kokëdhima. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Besa merr pjesë në Zhurma Show 2014 në vitin 2014.

Më datë 30 Korrik 2014, Besa publikon videoklipin "Zejemër", në bashkëpunim me Dr.Mic. Muzika e këngës u punua nga Zzap And Chriss, teksti u shkrua nga Zzap And Chriss, Soulkid (Uki Latifi), ndërsa për orkestrimin u kujdes Zzap And Chriss. Videoklipi u prodhua nga Entermedia.

Më datë 8 Gusht 2014, Besa publikon videoklipin "Arabia (Faj)", në bashkëpunim me Gmd Babydave. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Kledi Bahiti, Besa Kokëdhima. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 20 Dhjetor 2014, Besa publikon videoklipin "Ti Je Festa Ime". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Alex Seitaj, Besa Kokëdhima.

Më datë 24 Dhjetor 2014, Besa Kokëdhima publikon videoklipin "Krishtlindje Të Bardha". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Alex Seitaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 25 Dhjetor 2014, Besa publikon videoklipin "Për Ditët Që Janë Veç Kujtim". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Alex Seitaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 26 Dhjetor 2014, Besa publikon videoklipin "Rreth Pemës Po Këndojmë". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Alex Seitaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 29 Dhjetor 2014, Besa publikon videoklipin "Santa Klaus Po Vjen Në Qytet". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Alex Seitaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Darko Dimitrov. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Në vitin 2014, Besa publikon albumin "Ti Je Festa Ime".

Më datë 11 Shkurt 2015, Besa publikon videoklipin "Amelia", në bashkëpunim me Mattyas. Me këtë këngë, Besa merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 14 Shkurt 2015, Besa Kokëdhima publikon videoklipin "14". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Alex Seitaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Threedots. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 3 Gusht 2015, Besa publikon videoklipin "All In", në bashkëpunim me Flori Mumajesi & Dj Vicky. Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Majk, Sparrow Hawk. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Besa merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 29 Janar 2016, Besa publikon videoklipin "Kameleon", në bashkëpunim me Ansi. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Alex Seitaj, Majk, Sparrow Hawk. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 14 Qershor 2016, Besa publikon videoklipin "1, 2, 3", në bashkëpunim me Flori Mumajesi. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi.

Më datë 10 Gusht 2016, Besa publikon videoklipin "Hangover". Muzika e këngës u punua nga Darko Dimitrov, teksti u shkrua nga Olti Curri, ndërsa për orkestrimin u kujdes Kledi Bahiti.

Më datë 27 Mars 2017, Besa publikon videoklipin "Kokëfortë". Muzika e këngës u punua nga Flori Mumajesi, teksti u shkrua nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Besa merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 20 Maj 2017, Besa publikon videoklipin "Mos M'le Me Ra", në bashkëpunim me Elinel. Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Timo Flloko, Alex Seitaj, Besa Kokëdhima, Elinel. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Besa ka njoftuar se do publikojë së shpejti videoklipin "For U".

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Submissions by:  Annonim    ALDOooo  

Twitter

Account

Youtube

Channel

Facebook

Profile

Instagram

Account

SoundCloud

Profile

Google+

Profile

Official

Webiste

Add New

Official Profiles


More news about Besa Kokëdhima »
lyrics.al © 2007 - 2018