A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Bilal Xhaferri

Choose star rating

Rating:  3.7 / Votes cast:  39
(1935-1986)  
  • Origin:
  • Ninat-Konispol 
BIOGRAFIA: Bilal Xhaferri is a popular writer. Bilal Xhaferi (nip i dijetarit të shquar Hasan Tahsini) u rrit jetim pa nënë e pa babë. Ja disa nga datat kryesore të jetës dhe veprimtarisë së tij 1935, 2 nëntor u lind në fshatin të Konispolit, në krahinën e Çamërisë. 1943, i vdes e ëma. 1945, i pushkatohet i ati nacionalist antikomunist. 1948, largohet prej vendlindjes. 1948-1952 jeton dhe punon në Sarandë, punëtor krahu, korier poste, etj. 1954-1955 ndjek shkollën shtatëv...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Ernest Koliqi

Teodor Keko

Filip Shiroka

Hafiz Ali Korça

Kasem Trebeshina

Koci Petriti

Ndoc Gjetja

Frederik Rreshpja

Arshi Pipa

Albi Lushi


Tags: Bilal Xhaferri

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018