Add Lyrics
  Add Poems
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Capital T

Origin: Prishtinë  
Residence:  
Age: 26
Birthday: 01 March 1991
Zodiac sign: Peshqit

Music genres: Hip-Hop

Capital T is a very famous singer and songwriter. Trim Ademi I njohur si Capital-T kreu shkollën e mesme pranë Gjimnazit “Sami Frashëri“ në Prishtinë. Dashuria për muzikën I lindi si duket me ndihmën e dajës së tij I cili është Besniku, antari I grupit 2po2 me të cilin edhe e ka pasur bashkëpunimin e tij të parë si këngëtar profesionist. Kënga “Shopping“ ishte kënga me të cilën Trimi debutoi si këngëtar në skenën e muzikës shqiptare, me të cilën mori pjesë në “Video Festin Muzikor 2009“. Një vit më vonë në “VFM 10“ Capital-T e solli këngën hit “Shumë Nalt“, një bashkëpunim me Dafina Zeqiri dhe 2po2. Hiti I tij shumë i famshëm “Supersweet“ për të cilin kishte realizuar edhe një klip mjaft ekzotik e solli Trimin duke kënduar në “Zhurma Show 2009“. Gjatë edicionit të “Zhurma Show“ të vitit 2010 Capital-T erdhi me hitin e tij tjetër “Ma e mira“. Në fund të vitit 2010 Capital-T u paraqit në festivalin “Kënga Magjike“ në bashkëpunim me Eni Koçi me këngën “Diva“ me të cilën arritën në gjysëm finale pas votimit që të gjithë artistët duhej ti bënin njëri tjetrit.

Capital T është i njohur për bashkëpunime të shumta dhe për këngë dhe klipe tej mase të sukseshme. Capital-T nuk u ndal me krijimtarinë e tij kështu në vitin 2011 solli dy këngë mjaft të dëgjuara me të cilat u prezantua në festivalin “Netët e Klipit Shqiptar“. “U bo vonë“ dhe “Ku jon paret“ I dhanë atij edhe një sukses tjetër të radhës. Histori dashurie të thurura shumë bukur dhe që arritën vëmendje ishin edhe këngët “Veç asaj“ dhe “Karma“ me të cilat gjithashtu u paraqit në dy festivale, “Video Festi Muzikor 2012“ dhe “Zhurma Show 2012“. Gjatë vitit 2012 nxori në shitje edhe albumin e tij të titulluar “Kapo“ në të cilin ishin përfshirë gjithsejt 15 këngë.

Fundi I vitit 2012 e gjeti Capital-T edhe me një klip të ri për këngën “Ditë e re“ I cili ishte pritur shumë mirë nga publiku, që për realizimin e tij ia kishte besuar produksionit “Authentic Entertainment“. Xhirimet e klipit ishin realizuar në Amerikë pasiqë reperi Kosovar gjatë kësaj kohe po jetonte atje. Si një nga këngëtarët më të njohur të skenës së muzikës shqiptare dhe njëkohësisht një nga reperët më prodhues të saj, Capital-T mund të themi që nuk ka lënë vit e as muaj pa sjellur ndonjë këngë apo klip të ri. Këtë e ka dëshmuar edhe gjatë vitit 2013 duke publikuar tre klipe të reja. “Sushi“, “Go Hard“ dhe padyshim “Një Ëndërr“ me Alban Skenderaj ishin sukseset e radhës për Trimin. Gjatë vitit 2013 ai ishte gjithashtu pjesë e festivaleve. Vlenë të përmendet “VFM“ dhe “Zhurma Show“ ku u paraqit me këngët “Zero“ dhe “Ditë e re“.

Gjatë muajit Mars 2014 është publikuar videoklipi I ri I Capital-T në bashkëpunim me 2po2 dhe Lyrical Son, I titulluar “Facedown“. Edhe kësaj radhe kënga është punuar në studion e 2po2, “Authentic Entertainment“.

Por Capital T sërish nuk ndalet. Menjëherë pas një muaji, gjegjësisht në Prill ka lansuar edhe projektin e ri si dhe bashkëpunimin e tij të parë me këngëtarin poashtu shumë të suksesshëm Vedat Ademi. Kënga që ata kanë zgjedhur tu japin fansave të tyre titullohet “Hapat e mi“ dhe sipas këngëtarit I është kushtuar muzikës dhe sfidave që ata kanë pasur gjatë karrierës. Edhe kjo këngë është punuar në “Authentic Entertainment“ me tekst të Capital T, Vedat Ademi si dhe me ndihmën e Endrit Mumajesi.
Ai ka bere se fundmi këngën "Kur fol zemra", e cila sa vjen e behet edhe më e famshme.

Një djalosh I ri, I pashëm dhe shumë I sukseshëm mesiguri se ka vjedhur zemrat e shumë femrave, por reperi Kosovar nuk ka dashur te fliste për këtë gjithmonë duke aluduar në faktin se është jeta e tij private.Ai ka lansuar edhe kengen tjeter ''pare pare''e cila pati sukses mjaft te madh edhe kenga ''hitman''ishte shume e suksesshme dhe e pelqyer per publikun po ashtu lansoi edhebashkpunimin me antarin e grupit te tij Granit Dergutin ''thirrem n'telefon'.Ai sapo ka lansuar edhe bashkpunimin tjeter me kengtaren e njohur Dhurata Dora ''bongo''.Edhe ky bashkpunim ishte shum i suksesshem dhe i mirpritur nga publiku.

» Edit Bio »

Submissions by:  Jonnaa    anggel    sonelda    Annonim  

Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  874

  • Find Capital T on social networks:


More news about Capital T »
lyrics.al © 2007 - 2017