A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Chris Brown
  • Origin:
  • Tappahannock, Virginia 
  • Residence:
  • Sh.B.A. 
  • Age:
  • 28
  • Birthday:
  • 5 May 1989
  • Zodiac sign:
  • ♉ Demi
Choose star rating

Rating:  4.4 / Votes cast:  21
Music genres: R&B

Chris Brown is a very famous international artist. Christopher Maurice "Chris" Brown është një artist amerikan i regjistrimit, balerin dhe aktor. I lindur në Tappahannock, Virxhinia, mësoi veten të këndonte e të kërcente në moshë të re dhe ishte i përfshirë në korin e tij të kishës dhe në disa shfaqje të talenteve lokale. Duke nënshkruar me Jive Records në vitin 2004, Brown lëshoi ​​albumin e tij të vetë albumit të debutuar në studio vitin e ardhshëm. Ai arriti kulmin në numrin dy në Billboard 200 të SHBA dhe më vonë u certifikuan platin e dyfishtë nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës (RIAA). Me këngën e tij të parë "Run It!" duke u ngjitur në majë të Billboard Hot 100 të SHBA-së, Brown u bë i pari artiste mashkullore si një udhëheqës që nga Diddy në vitin 1997 për të pasur debutimin e tij të vetëm në krye të tabelës. Albumi i tij i dytë Exclusive (2007) solli numrin e dytë të tij Hot Kiss 100 "Kiss Kiss", përveç "Me Ju" dhe "Forever". Albumi është gjithashtu i certifikuar platin i dyfishtë nga RIAA.

Në vitin 2009, Brown mori shumë vëmendje nga mediat pasi u deklarua fajtor për sulm ndaj këngëtarit dhe të dashurit të tij të atëhershëm, Rihanna; ai u dënua me pesë vjet kusht dhe gjashtë muaj shërbimesh në komunitet. Albumi i tij i tretë Graffiti u lirua më vonë atë vit, dhe përfshiu njëzet e një të vetme "Unë mund të transformoj Ya". Albumi i katërt i Brown i F.A.M.E. (2011) u bë i pari i tij në krye të Billboard 200; ajo pjellë hit singles "Yeah 3x", "Shikoni në mua Tani", dhe "Beautiful People". F.A.M.E. fitoi Brown çmimin e tij të parë Grammy për albumin më të mirë R & B në 54 Grammy Awards. [2] Albumi i tij i pestë Fortune u lirua në vitin 2012. Megjithatë, pas lëshimit të ekskluzivit, albumet e Brown nuk janë pranuar mirë nga kritikët e muzikës.

Përveç punës së tij në industrinë e muzikës, Brown ka ndjekur një karrierë të aktrimit. Në vitin 2007, ai bëri debutimin e tij në ekran në filmin Stomp the Yard, dhe u shfaq si mysafir në serialin televiziv The O.C. Filma të tjerë që Brown ka shfaqur, përfshijnë këtë Krishtlindje (2007), Takers (2010), Mendoni si një njeri (2012) dhe Beteja e vitit (2013). Gjatë gjithë karrierës së tij, Brown ka fituar çmime të shumta, duke përfshirë dy çmime NAACP Image, tre American Music Awards dhe 12 çmime BET.

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Facebook

Profile

Official

Webiste

Twitter

Account

Instagram

Account

Youtube

Channel

Add New

Official Profiles
lyrics.al © 2007 - 2018