A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Chris Brown
  • Origin:
  • Tappahannock, Virginia 
  • Residence:
  • Sh.B.A. 
  • Age:
  • 29
  • Birthday:
  • 5 May 1989
  • Zodiac sign:
  • ♉ Demi
Choose star rating

Rating:  4.2 / Votes cast:  23
Music genres: R&B

Chris Brown is a very famous international artist. Christopher Maurice "Chris" Brown është një artist amerikan i regjistrimit, balerin dhe aktor. I lindur në Tappahannock, Virxhinia, mësoi veten të këndonte e të kërcente në moshë të re dhe ishte i përfshirë në korin e tij të kishës dhe në disa shfaqje të talenteve lokale. Duke nënshkruar me Jive Records në vitin 2004, Brown lëshoi ​​albumin e tij të vetë albumit të debutuar në studio vitin e ardhshëm. Ai arriti kulmin në numrin dy në Billboard 200 të SHBA dhe më vonë u certifikuan platin e dyfishtë nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës (RIAA). Me këngën e tij të parë "Run It!" duke u ngjitur në majë të Billboard Hot 100 të SHBA-së, Brown u bë i pari artiste mashkullore si një udhëheqës që nga Diddy në vitin 1997 për të pasur debutimin e tij të vetëm në krye të tabelës. Albumi i tij i dytë Exclusive (2007) solli numrin e dytë të tij Hot Kiss 100 "Kiss Kiss", përveç "Me Ju" dhe "Forever". Albumi është gjithashtu i certifikuar platin i dyfishtë nga RIAA.

Në vitin 2009, Brown mori shumë vëmendje nga mediat pasi u deklarua fajtor për sulm ndaj këngëtarit dhe të dashurit të tij të atëhershëm, Rihanna; ai u dënua me pesë vjet kusht dhe gjashtë muaj shërbimesh në komunitet. Albumi i tij i tretë Graffiti u lirua më vonë atë vit, dhe përfshiu njëzet e një të vetme "Unë mund të transformoj Ya". Albumi i katërt i Brown i F.A.M.E. (2011) u bë i pari i tij në krye të Billboard 200; ajo pjellë hit singles "Yeah 3x", "Shikoni në mua Tani", dhe "Beautiful People". F.A.M.E. fitoi Brown çmimin e tij të parë Grammy për albumin më të mirë R & B në 54 Grammy Awards. [2] Albumi i tij i pestë Fortune u lirua në vitin 2012. Megjithatë, pas lëshimit të ekskluzivit, albumet e Brown nuk janë pranuar mirë nga kritikët e muzikës.

Përveç punës së tij në industrinë e muzikës, Brown ka ndjekur një karrierë të aktrimit. Në vitin 2007, ai bëri debutimin e tij në ekran në filmin Stomp the Yard, dhe u shfaq si mysafir në serialin televiziv The O.C. Filma të tjerë që Brown ka shfaqur, përfshijnë këtë Krishtlindje (2007), Takers (2010), Mendoni si një njeri (2012) dhe Beteja e vitit (2013). Gjatë gjithë karrierës së tij, Brown ka fituar çmime të shumta, duke përfshirë dy çmime NAACP Image, tre American Music Awards dhe 12 çmime BET.

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Facebook

Profile

Official

Webiste

Twitter

Account

Instagram

Account

Youtube

Channel

Add New

Official Profiles
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018