A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dervish Shaqa

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  30
(1912-1985)  
  • Origin:
  • Llukë E Epërme E Deçanit 
BIOGRAFIA: Dervish Shaqa is a popular singer of Rhapsodic Traditional music. Rapsod i shquar popullor dhe i njohur në të gjitha trevat shqiptare. Devish Shaqa deri në vitin 1956 jetoi në Kosovë, mirëpo në këtë vit ju deshtë të lëshonte Kosovën për shkak të përndjekjes nga aksioni i njohur "mbledhja e armëve" që ndërmerrte në atë kohë Sigurimi i Punëve të Brendshme i Jugosllavisë (UDB-ja) kundër shqiptarëve. Ai së bashku me kolegun e tij të këngës Demush Neziri, u vendosën në Rashbull afër Durrësit. Aty e vazhdojë shprehje...

>> Full biography >>


Add Official

Social Accounts


» Add A Song »

Moj E Mira Ma E Bardhe Se Bora
Kenge Per Hajdar Dushin
Ne Zemrat Tona


Related Artists:

Tahir Drenica

Bajrush Doda

Sali Mani

Augustin Ukaj

Salih Bajrami-Krasniqi

Behxhet Korpuzi

Isuf Berisha

Agim Boka

Agim Elmazi

Rizah Bllaca


Tags: Dervish Shaqa

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018