A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dervish Shaqa

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  35
(1912-1985)  
  • Origin:
  • Llukë E Epërme E Deçanit 
BIOGRAFIA: Dervish Shaqa is a popular singer of Rhapsodic Traditional music. Rapsod i shquar popullor dhe i njohur në të gjitha trevat shqiptare. Devish Shaqa deri në vitin 1956 jetoi në Kosovë, mirëpo në këtë vit ju deshtë të lëshonte Kosovën për shkak të përndjekjes nga aksioni i njohur "mbledhja e armëve" që ndërmerrte në atë kohë Sigurimi i Punëve të Brendshme i Jugosllavisë (UDB-ja) kundër shqiptarëve. Ai së bashku me kolegun e tij të këngës Demush Neziri, u vendosën në Rashbull afër Durrësit. Aty e vazhdojë shprehje...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social Accounts

Mbreti I Folklorit Shqipëtar


» Add A Song »

Moj E Mira Ma E Bardhe Se Bora
Ne Zemrat Tona
Kenge Per Hajdar Dushin


Related Artists:

Bajrush Doda

Tahir Drenica

Rizah Bllaca

Salih Bajrami-Krasniqi

Sali Mani

Augustin Ukaj

Isuf Berisha

Agim Boka

Agim Elmazi

Behxhet Korpuzi


Tags: Dervish Shaqa

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018