A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #


Tema: Poezi Për Atdheun

Atdheu Ime

Rri dhe mendohem per tetoven
Syte e mi me lot jane mbushur
Ne kosove humba rinine.

Malli i tokes, malli i babait,
Me theret ne gjume. O bir!
O bab! theras edhe une.

Ngrihem me tmerr e endem ne te errur
S'jam ne vendin tim e trupi me dhemb.
Kaluan kaq vite qe une po qaj
babain tim kurr nuk e kam pare.

Mos valle ska Zot te me ndihmoje
apo vete Ai me mallkoi?

Sa poezi kam kushtuar
sa mall ne to kam pasqyruar.

Atdheu im une s'jam menduar
se jeten time si kam per ta cuar,
po ta jap fjalen Atdheu im
Qe do te vij si pellumbi ne agim.

- Diell Rushiti


- Submitted by erdoniti -

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  14

lyrics.al © 2007 - 2018