A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Edmund Spenser

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1
(1552-1599)  
  • Origin:
  • Londer 
BIOGRAFIA: Edmund Spenser is a famous writer. Edmund Spenser ishte i njohur për "The Faerie Queene", një poezi epike dhe alegori fantastike që feston dinastinë Tudor dhe Elizabetën I. Ai njihet si një prej artizanëve kryesorë të vargut të sapolindur modern anglez dhe shpesh konsiderohet si një nga më të mëdhenjtë poetë në gjuhën angleze. Ai ishte thellësisht i prekur nga mitologjia irlandeze e fajeve, të cilën e dinte nga shtëpia e tij në Kilcolman dhe ndoshta nga gruaja e tij irlandeze Eliz...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Dylan Thomas

Xhorxh Gordon Bajroni

Mark Strand

Ezop

Heinrich Heine

Erik Stinus

Marin Sorescu

Rainer Maria Rilke

Erich Fried

Edgar Allan Poe


Tags: Edmund Spenser

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018