A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Esad Mekuli

Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  9
(1916-1993)  
  • Origin:
  • Plavë 
BIOGRAFIA: Esad Mekuli is a very famous writer. Esad Mekuli është poeti i parë dhe më i njohur i Kosovës pas Luftës së Dytë Botërore. Ai lindi në Plavë, më 17 dhjetor 1916 dhe vdiq në Prishtinë më 1993. Familja e tij në Plavë kishte ardhë nga Nokshiqi. Babi i Esad Mekulit, edhepse ishte hoxhë, fëmijët e tij i orientoi në shkollim jofetar. Esad Mekuli, shkollën fillore e kreu në Plavë, në gjuhën serbe. Shkollimin e mesëm-gjimnazin e filloi në Pejë, për ta vazhduar pastaj në Prizren e Sa...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Azem Shkreli

Ali Podrimja

Francesko Petrarka

Ervin Hatibi

Odhise K. Grillo

Arben Duka

Vorea Ujko

Fatos Arapi

Bardhyl Londo

Gjon Buzuku


Tags: Esad Mekuli, Esat Mekuli

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018