A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Choose star rating

Rating:  4.4 / Votes cast:  8
(1885-1972)  
  • Origin:
  • Hailey, Idaho 
BIOGRAFIA: Ezra Pound is a famous writer. Ezra Weston Loomis Pound ishte një shkrimtar amerikan, poet dhe kritik, dhe një nga poetët më të mëdhenj modernistë në gjysmën e parë të shekullit 20-të. Ai është i njohur mirë si një nga themeluesit e imagism poetik lëvizjes, përmbledhjen e poezisë poezi të Cantos, si dhe si një redaktor i ka mundësuar karierëne e kolegëve të tij, si T. S. Eliot, James Joyce, Robert Frost dhe Ernest Hemingway. Kishte mbështetur hapur Fashizmin dhe aktivitetet pr...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

T. S. Eliot

Edgar Allan Poe

Mark Strand

Erich Fried

Hermann Hesse

Guillaume Apollinaire

James Joyce

Federico García Lorca

Alessandro Manzoni

Edmund Spenser


Tags: Ezra Pound

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018