A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Choose star rating

Rating:  3.8 / Votes cast:  4
(1885-1972)  
  • Origin:
  • Hailey, Idaho 
BIOGRAFIA: Ezra Pound is a famous writer. Ezra Weston Loomis Pound ishte një shkrimtar amerikan, poet dhe kritik, dhe një nga poetët më të mëdhenj modernistë në gjysmën e parë të shekullit 20-të. Ai është i njohur mirë si një nga themeluesit e imagism poetik lëvizjes, përmbledhjen e poezisë poezi të Cantos, si dhe si një redaktor i ka mundësuar karierëne e kolegëve të tij, si T. S. Eliot, James Joyce, Robert Frost dhe Ernest Hemingway. Kishte mbështetur hapur Fashizmin dhe aktivitetet pr...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Edgar Allan Poe

T. S. Eliot

Mark Strand

Edmund Spenser

Alessandro Manzoni

Federico García Lorca

Charles Baudelaire

James Joyce

Guillaume Apollinaire

Gabriel García Márquez


Tags: Ezra Pound

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018