A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Faik Konica

Tags: Faik Konica

(1875-1942)  

Faik Konica is a very famous poet. Faik Konica mori mësimet e para në Konicë dhe i vioj për pakë kohë të jezuitët në Veri, në Shkodër. Më pas u shkollua në shkollat franceze në Lidje,në Stamboll.Në Dizhon dhe në Paris ndoqi studimet për filozofi. Ai fitoi disa konkurse, duke u nderuar me cmime për aftësit e tij intelektuale jo të zakonshme. U diplomua për letërsi në Universitetin e Harvardit të SHBA. Ai mësoi gjithnjë dhe thoshte vetë se ishte një student i perjetshëm. Konica mbah...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  4.8 / Votes cast:  78

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018