A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Federico García Lorca

Choose star rating

Rating:  3.3 / Votes cast:  16
(1898-1936)  
  • Origin:
  • Fuente Vaquero 
BIOGRAFIA: Federico García Lorca is a famous writer. Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca (ne shqip: Fredriko Garsia Lorka) u lind në Fuente Vaqueros një Fshat në Granda një qytet në Spanjë dhe vdiq në vitin 1936 në Granda. Ai ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garsia Lorka është i njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e tij në luftën civile spanjolle ku udhëhoqi forcat anti-fashiste për të penguar forcat fashiste të udhëhequra nga Gjenerali Francisco Franco...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Juan Ramón Jiménez

Luis Garcia Montero

Mark Strand

Rainer Maria Rilke

Luke Morgan

Erich Fried

Guillaume Apollinaire

James Joyce

Charles Baudelaire

Alessandro Manzoni


Tags: Federico García Lorca, Fredriko Garsia Lorka

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018