A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Fisnikët
  • Origin:
  •  
Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  26
Music genres: Pop-Rock

Fisnikët is a popular group/singers. Fisnike ne jeten e perditshme, fisnike ne familje, FISNIKE ne art. Ky eshte grupi i njohur pop-rock, i cili rriti dhe edukoi me muziken e tij per dekada me radhe gjenerata te ndryshme te rinjsh. Te vleresuar nder vite me cmime, grupi kosovar hyri ne historine e muzikes shqip qe ne vitet ’78, duke krijuar hite, jo vetem ne nje zhaner te pa levruar shume deri asokohe, por edhe me tekstet, te cilat per here te pare tek ne vinin krejt ndryshe; me mesazhe te forta sociale, politike, guximi, ndjenje, por edhe humori e satire! FISNIKET u formuan si grup ne nje kohe kur ne Kosove mbizoteronte nje klime e pershtatshme per kultivimin rock-ut. E nese asokohe sapo kishin filluar te nuhateshin notat e para autoktone ne kete zhaner me grupet “Gjurmet”, “Iliret”, “Minatori”, etj. banda e “Fisnikeve” e plotesoi kornizen me stilin e vecante te te berit muzike me rock akustik. Edhe pas mbi 3 dekadash ne skene, grupi Fisniket duartrokitet po aq fort sa ne daljet e para ne skene.

Anëtarët:
1982 Bedri Visoka : Agim Gërguri : Ramiz Halimi : Sokol Gashi
2005 Besim Gashi : Agim Gërguri : Fitim Sheholli : Erzen Berveniku

Më datë 6 Maj 2009, Fisniket publikojnë videoklipin "Mos Me Nguc".

Në vitin 2009, Fisniket publikojnë albumin "Dy Minuta".

Në Qershor 2011, Fisniket marrin pjesë në Top Fest 8 me këngën "Vdeksha Per Ty".

Më datë 25 Qershor 2012, Betim publikojnë videoklipin "Adela", në bashkëpunim me Fisniket.

Më datë 24 Gusht 2012, Fisniket publikojnë videoklipin "Fjalet E Qiririt".

Në Maj 2014, Mateus Frroku marrin pjesë në Top Fest 11 me këngën "Cokollate E Shkrime", në bashkëpunim me Fisniket.

Më datë 3 Shtator 2016, Hekuran Krasniqi publikojnë videoklipin "Ajo Me Mbyti", në bashkëpunim me Agim Gerguri & Fisniket.

Më datë 18 Maj 2017, Hekuran Krasniqi publikojnë videoklipin "Kenga Ime", në bashkëpunim me Agim Gerguri & Fisniket.

Fisnikët kanë njoftuar se do publikojnë së shpejti videoklipin "Shqiptare". Në emisionin Kapak Show të moderatorit Albion Muhaxhiri në Radio Dukagjini, të ftuar ishin grupi i cili performoi “live” dhe gjatë bisedës vokalisti Agim Gërguri dhe lajmin ekskluziv se shumë shpejt në bashkëpunim me kantautorin Hekuran Krasniqi do sjellin këngën që i kushtohet kontributit të femrës shqiptare në kultivimin e një imazhi sa më të mirë për vendin. “Kënga do të quhet “Shqiptare” dhe i kushtohet femrës shqiptare prej Teutës e deri te Dua Lipa” – u shpreh Gërguri. Tekstin e këngës e ka shkruar vet Agimi i cili ngre të piedestalin më të lartë figurën e femrës shqiptare ndërsa është kompozuar nga Hekurani. Këngës planifikohet t’i punohet edhe klipi.

» Edit Bio »

» Song Lyrics »


More news about Fisnikët »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018