A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Francesko Petrarka

Tags: Francesko Petrarka

(1304-1374)  

Francesko Petrarka is a very famous poet. Françesko Petrarka është një ndër figurat kryesore të Rilindjes evropiane. Në shekujt e humanizmit evropian ai u njoh si një latinist i mrekullueshëm, autor librash, traktatesh e vëllimesh mjaft te çmuara për kohen, për te cilat punoi me seriozitet me te madh. Studiuesit pohojnë se Petrarka mendonte qe lavdinë tek pasardhësit do t'ia siguronin veprat e tij të shumta ne latinisht, te cilat përmbajnë boshtin e ideve te tij humaniste dhe qe përbejnë...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  2.4 / Votes cast:  5

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2017