A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Francesko Petrarka

Choose star rating

Rating:  3.3 / Votes cast:  8
(1304-1374)  
  • Origin:
  • Arezzo 
BIOGRAFIA: Francesko Petrarka is a very famous writer. Françesko Petrarka është një ndër figurat kryesore të Rilindjes evropiane. Në shekujt e humanizmit evropian ai u njoh si një latinist i mrekullueshëm, autor librash, traktatesh e vëllimesh mjaft te çmuara për kohen, për te cilat punoi me seriozitet me te madh. Studiuesit pohojnë se Petrarka mendonte qe lavdinë tek pasardhësit do t'ia siguronin veprat e tij të shumta ne latinisht, te cilat përmbajnë boshtin e ideve te tij humaniste dhe qe përbejnë...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Vorea Ujko

Jeronim De Rada

Gjon Buzuku

Pashko Vasa

Ervin Hatibi

Bardhyl Londo

Xhevahir Spahiu

Esad Mekuli

Petro Marko

Pjetër Bogdani


Tags: Francesko Petrarka

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018