A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Gjergj Fishta

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  581
(1871-1940)  
  • Origin:
  • Fishtë - Zadrimë 
BIOGRAFIA: Gjergj Fishta is a very famous writer. Studimet e para i kreu ne Seminarin françeskan të Shkodrës dhe më pas në seminarin e Troshanit. Ku u shfaqen edhe shkëndijat e para të talentit të tij poetik. Studimët e mëtejshme i mori në Bosnje, ku studioi filozofi dhe teologji.Fishta i madh është themëlues i shoqëris Bashkimi në Shkodër (1899), që punoi për shqipën e përbashkët,fjalorin, alfabetin dhe botoi libra me vlerë kombëtare:kryetar i Komisionit të alfabetit shqip në Kongresin e Manast...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Lasgush Poradeci

Ismail Kadare

Dritero Agolli

Migjeni

Fan Noli

Andon Z. Çajupi

Asdreni

Ndre Mjeda

Petro Marko

Mitrush Kuteli


Tags: Gjergj Fishta

Gjergj Fishta in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018