A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Gjon Buzuku

Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  11
BIOGRAFIA: Gjon Buzuku is a very famous writer. Gjon Buzuku është autori i parë i njohur deri më sot i letërsisë shqiptare, shqipëruesi i një libri kishtar, që është quajtur "Meshari" (1555). Kjo vepër cilësohet si vepra letrare më e vjetër shqipe e botuar dhe ruajtur deri sot. Gjoni ishte prift katolik për nga besimi, famullitar i një kishe në Shqipërinë Veriore jo aq larg nga vendi i botimit. Për autorin, nga ishte, ku punoi, mbi ç'baza arriti ta shkruante e ta botonte librin e vet, janë pye...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Ervin Hatibi

Francesko Petrarka

Pashko Vasa

Xhevahir Spahiu

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Jeronim De Rada

Vorea Ujko

Esad Mekuli

Faik Konica


Tags: Gjon Buzuku

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018