A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Hashim Shala
  • Origin:
  • Verbofc 
  • Residence:
  • Kosovë 
  • Age:
  • 82
  • Birthday:
  • 15 February 1936
  • Zodiac sign:
  • ♒ Ujori
Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  38
Music genres: Rhapsodic Traditional

Hashim Shala is a popular singer. Hashim Shala u lind në Verbofc të Drenicës nga një familje bujare me traditë kombëtare. Qysh si femijë, e pastaj në rini e më vonë në moshen e pjekurise i fjeti në zemër të kënduarit e melodise popullore në solo si dhe së bashku me vëllezerit e tij: Mustafën, Hysenin dhe Habibin.
Kjo dashuri ndaj këngës, jo vetem se u zgjerua, kështu ky këngetar tani filloj të këndoj edhe me mikun e ti Tahir Drenicen. Kënga dhe koloriti i zërit të tyre hyri ne çdo vatër, madje dhe te paharrueshme. Ky gjatë periudhes shumë vjeçare të shoqërimit te tij me kangen, duke marre pjese në shumë manifestime e festivale të vendit dhe jashtë, u kurorzua me mirënjohje e shpërblime të niveleve më te larta, si ajo në Minhen të Gjermanisë, Danimarkë, Bruksel, në New York e Çikago të Amerikës. Deri më tani komponoj 169 këngë, nxorri disa albume muzikore si dhe botoi 3 blej. Ky është bleni i katërt me radhë. Edhe këto këngë që i keni në dorë janë të inçizuara në pllaka të gramafonit , në audiokaseta dhe videokaseta. Jeton dhe vepron në Prishtinë.

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Submissions by:  arsimdiber  
lyrics.al © 2007 - 2018