A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Hermann Hesse

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1
(1877-1962)  
  • Origin:
  • Calw 
BIOGRAFIA: Hermann Hesse is a famous writer. Hermann Hesse lindi në një qytet pranë Calw dhe vdiq në Lugano të Zvicrës. Hermann Hesse është njëri nga shkrimtarët më të shquar gjermanë të shekullit të njëzet. Përveç shkrimeve në prozë, Hermann Hesse shquhet si poet me më shumë se 680 poezi të përmbledhura në 12 vëllime. Hermann Hesse ishte djali i një pastori (prifti) dhe nipi i një misionari kalvinist. Ky ambient familjar ndikoi në formimin e personalitetit të tij. U dërgua të studionte për...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Bertolt Brecht

Heinrich Heine

Johann Wolfgang Von Goethe

Mark Strand

Federico García Lorca

Charles Baudelaire

James Joyce

Guillaume Apollinaire

Erich Fried

Alessandro Manzoni


Tags: Hermann Hesse, Herman Hese

Hermann Hesse in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018