A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Choose star rating

Rating:  4.5 / Votes cast:  2
(1885-1933)  
  • Origin:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Hil Mosi is a popular writer. Hilë Mosi lindi ne vitin 1885, biri i Mark Mosit, qe ndër atdhetarët më të vlefshmit, që nga mbarimi i shekullit të XIX luftuan për idenë kombëtare, duke dalur nëpër male me pushkë në krah dhe duke shpërndarë në kohën e robërisë libra shqip dhe flamuj me rrezik gijotine. Vdiq në Tiranë në shkurt e vitit 1933 dhe u varros në Shkodër. Poet luftëtar e publicist, patriot dhe demokrat, figurë politike e njohur e periudhës para e pas Pavarësisë. Pjesë ...

>> Full biography >>


Comments

(0)

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Hiqmet Meçaj

Ahmet Kolgjini

Filip Shiroka

Mihal Gjergji

Pjetër Budi

Teodor Keko

Frederik Rreshpja

Betim Muço

Bilal Xhaferri

Xhevahir Cirongu


Tags: Hil Mosi, Hilë Mosi

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018