A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Hivzi Sulejmani

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  47
(1910-1975)  
  • Origin:
  • Mojstir 
BIOGRAFIA: Hivzi Sulejmani is a popular writer. Hivzi Sulejmani ishte nje nga shkrimtarët e parë të rëndësishëm të Kosovës, që vuri ë bazat e kësaj letërsie në prozë. Lindi dhe e u rrit në Mojstir (Sanxhak), por jetuan e punuan në Kosovë, ku edhe e mbylli jetën, duke e lidhur pazgjidhshmërisht fatin e tij me fatin e saj.Uu shkollua në Beograd, para Luftës së Dytë Botërore (jo për letërsi, për degë të tjetër), por ia kushtoi jetën letërsisë. Punoi dhe kontriboi shumë në fushën e prozës, të pu...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Sulejman Krasniqi

Enver Gjerqeku

Mihal Hanxhari

Kenan Berisha

Vasil Tabaku

Isuf Luzaj

Dhimiter Nica

Mehmet Bislimi

Tahir Kolgjini

Ahmet Kolgjini


Tags: Hivzi Sulejmani

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018