A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ilias Foukis

Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  8
  • Origin:
  •  
  • Residence:
  • Greqi 
  • Age:
  • 48
  • Zodiac sign:
  • Luani ♌
BIOGRAFIA: Ilias Foukis is a famous writer. The Greek poet ILIAS FOUKIS, was born in Epirus in northwestern Greece. Began to write poetry since 1988 when he was student in the Lyceum. Published volume of poetry THE TESTAMENT OF A LESSER GOD , which has been translated into ten languages including English, French, Italian, Spanish, Russian, Portuguese,Norwegian, Czech, Serbian, Albanian etc. Has won literary awards - OSCAR DE DOS OURO VENCEDORES, Brazil 2012 - MASSIMO D'AZEGLIO, Italy, 2012...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Mark Strand

Gabriel García Márquez

Edmund Spenser

Alessandro Manzoni

Federico García Lorca

Charles Baudelaire

James Joyce

Guillaume Apollinaire

Hermann Hesse

Aleksander Pushkin


Tags: Ilias Foukis

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018