A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ismail Kadare

Tags: Ismail Kadare

Origin: Gjirokastër    Residence:        Age: 81   Zodiac sign: Ujori  
Ismail Kadare is a very famous poet and songwriter. Ismail Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm; më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në Universitetin e Tiranës. Më pas shkoi në Moskë me studime për dy vjet në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki" (1958-1960). Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë shqipe dhe gjithashtu një nga shkrimtarët më të mëdhenjë të letërsisë botërore bashkëkohore. Me veprën e tij, që ka shënuar një nu...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  673

» Add A Poem »

» Add A Poem »

Song Lyrics

Loading... Please wait
See More


Ismail Kadare in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018