A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Isuf Myzyri

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  28
(1881-1956)  
  • Origin:
  • Elbasan 
BIOGRAFIA: Isuf Myzyri is a popular singer. Jo vetëm një kompozitor e themelues i orkestrinës popullore, por edhe një vjershëtar dhe këngëtar i shquar, Isuf Myzyri, “Artist i Popullit”, është ikonë e artit të Shqipërisë së Mesme. U lind në një familje e varfër dhe për të mbijetuar punoi si bahçevan e berber, deri në moshën 25 vjeç. Mbrëmjet i kalonte me miqtë e tij duke kënduar muzikë popullore, ku dhe spikati me zërin e ëmbël dhe veshin e mprehtë muzikor. Një autodidakt i lindur, Is...

>> Full biography >>


Add Official

Social Accounts


Related Artists:

N.D.T

Thoma Mahilaj

Dorian Nini

Alban Arifi

Dionis Delia

Emiljano Citaku

Lintor Osmenaj

Edmond Nikolla

Shkelqim Beshiri

Gentjan Dema


Tags: Isuf Myzyri

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018