A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
James Joyce

Not Yet Rated

(1882-1941)  
  • Origin:
  • Dublin 
BIOGRAFIA: James Joyce is a famous writer. James Augustine Aloysius Joyce është një autor irlandez i cili konsiderohet si një nga autorët më me influencë në fillimet e shekullit XX-të. Ai është i njohur me për romanin e tij "Uliksi" (1922), me veprën e shumë diskutuar "Fineganë zgjohuni" (1939, përmbledhjen me tregime të shkurtra "Dublinasit" (1914), si dhe romanin gjysmë autobiografik "Portreti i artistit në rini" (1916). Megjithëse pjesën më të madhe të jetës së tij e jetoi jashtë Irlan...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Mark Strand

Erik Stinus

Marin Sorescu

Rainer Maria Rilke

Luke Morgan

Erich Fried

Guillaume Apollinaire

Paul Verlaine

Paul Celan

Saint-John Perse


Tags: James Joyce, Xhejms Xhojs

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018