A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Jeronim De Rada

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  72
(1814-1903)  
  • Origin:
  • Makia, Kalabri 
BIOGRAFIA: Jeronim De Rada is a very famous writer. U lind në Makia të Kalabrisë mësimet e para i kreu në kolegjin e Shën Adrianit të Shën Mitër Koronës. Më 1834 shkoi për të studiuar drejtësi në Napoli, ku mori pjesë gjallërisht në lëvizjen politike dhe kulturore të kohës. Më 1848 nxori të parën gazetë shqiptare "L'Albanese d'Italia", në të cilën shprehu pikëpamjet e tij për ngjarjet e kohës. Pas dështimit të revolucionit më 1848 e mbylli gazetën dhe i zhgënjyer u tërhoq në fshatin e tij të lindj...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Francesko Petrarka

Vorea Ujko

Ervin Hatibi

Bardhyl Londo

Esad Mekuli

Petro Marko

Pjetër Bogdani

Arben Duka

Gjon Buzuku

Azem Shkreli


Tags: Jeronim De Rada, Jeronin De Rada

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018