A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Jeronim De Rada

Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  74
(1814-1903)  
  • Origin:
  • Makia, Kalabri 
BIOGRAFIA: Jeronim De Rada is a very famous writer. U lind në Makia të Kalabrisë mësimet e para i kreu në kolegjin e Shën Adrianit të Shën Mitër Koronës. Më 1834 shkoi për të studiuar drejtësi në Napoli, ku mori pjesë gjallërisht në lëvizjen politike dhe kulturore të kohës. Më 1848 nxori të parën gazetë shqiptare "L'Albanese d'Italia", në të cilën shprehu pikëpamjet e tij për ngjarjet e kohës. Pas dështimit të revolucionit më 1848 e mbylli gazetën dhe i zhgënjyer u tërhoq në fshatin e tij të lindj...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Vorea Ujko

Francesko Petrarka

Ervin Hatibi

Odhise K. Grillo

Bardhyl Londo

Esad Mekuli

Mitrush Kuteli

Faik Konica

Pashko Vasa

Fan Noli


Tags: Jeronim De Rada, Jeronin De Rada

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018