A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Johann Wolfgang Von Goethe

Choose star rating

Rating:  4.4 / Votes cast:  5
(1749-1832)  
  • Origin:
  • Frankfurt 
BIOGRAFIA: Johann Wolfgang Von Goethe is a famous writer. Johann Wolfgang Goethe lindi në Frankfurt am Main dhe vdiq në Weimar të Gjermanisë. Në vitin 1782 atij ju dha titulli noblesk "Johann Wolfgang von Goethe". Gëte ishte jo vetëm një penë e zjarrtë e poezisë gjermane, por dhe një dramaturg e publicist i disa veprave letrare me tematikë shkencore. Pas vitit 1776 Gëte mori përsiper edhe detyra politike dhe organizative në oborrin e Weimarit. Krijimtaria letrare e Gëtes përmban një numër të konsider...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Hermann Hesse

Bertolt Brecht

Heinrich Heine

Mark Strand

Alessandro Manzoni

Federico García Lorca

Charles Baudelaire

James Joyce

Guillaume Apollinaire

Edmund Spenser


Tags: Johann Wolfgang Von Goethe, Johan Volfgang Gëte

Johann Wolfgang Von Goethe in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018