A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Jul Variboba

Choose star rating

Rating:  3.4 / Votes cast:  19
(1725-1788)  
  • Origin:
  • San Giorgio Albanese 
BIOGRAFIA: Jul Variboba is a popular writer. Arbëresh nga Mbuzati (San Giorgio Albanese) i Kalabrisë. Ishte rektor i Seminarit arbëresh të Shën-Benedikt në Ullano dhe aty në vitin 1762 botoi veprën "Gjella e Shën-Mërisë Virgjër"- një vepër e hartuar me synim artistik që nga studiuesit llogaritet si kalimi nga poezia e llojeve të shkurta në poemën e gjatë, gjë që s'ishte parë deri në atë kohë ndër shkrimtarët shqiptarë. At Juli, prift uniat, mësimet i filloi e i mbaroi në kolegjin e përmend...

>> Full biography >>


Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Leonardo Da Vinçi

Kasem Trebeshina

Ilirjan Zhupa

Avni Azizi

Vasil Tabaku

Mihal Gjergji

Dhimiter Nica

Fatmir Terziu

Vath Koreshi

Imri Trena


Tags: Jul Variboba, At Juli, Giulio Variboba

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018