A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Jusuf Gërvalla

Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  41
(1945-1982)  
  • Origin:
  • Dubovik (Deçan) 
BIOGRAFIA: Jusuf Gërvalla is a popular singer, songwriter and writer of Easy Listening music. Jusuf Gërvalla poet shqiptar dhe atëdhetar i shquar, lindi nga një familje bujare. Vritet mizorisht në Untergrupenbah (Gjermani). Shembulli i tij mbeti i gjallë nder intelektualë të kohës moderne, si shkrimtarë dhe atëdhetarë i shquar përe liri deri në vdekje. Jeta e Jusuf Gërvallës ka qenë e vështirë, vdekja e tij ka qenë tragjike. Për këtë është thënë e shkruar shumë dhe do të thuhet e do të shkruhet shumë. Por, edhe shkrimtari J. Gërvalla pëso...

>> Full biography >>


Comments

(0)

Add Official

Social Accounts


Related Artists:

Gazmend Pallaska

Tonin Tershana

Klement Marku

Pellumb Elmazi

Gezim Cela

Qemal Kertusha

Sherif Merdani

Rudolf Stambolla

Gani Miftari

Kujtim Prodani


Tags: Jusuf Gervalla

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018