Add Lyrics
  Add Poems
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Sot në TeksteShqip 11-04-2017


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1
[11-04-2017]

Asdreni përkujtohet sot në 145 vjetorin e lindjes

Aleksandër Stavre Drenova, i njohur në letërsinë tonë me pseudënimin Asdreni qe nga ata poetë krijimtaria e të cilëve u përket njëherësh dy periudhave. Poezia e tij u shkri që nga faza e fundit e Rilindjes deri në periudhën e Pavarësisë. Poeti pati një jetë të gjatë krijuese, rreth dyzet vjet.
Asdreni lindi në fshatin Drenovë të Korçës më 1872. Mësimet e para i mori në Korçë. Që në moshën trembëdhjetëvjeçare shkoi në kurbet, në Rumani, ku vazhdo...

Lexo Më Shumë

,

Arta Memedi feston sot ditëlindjen

Kur flasim për emrat e ri të kompanisë “On Records”, nuk mundim të anashkalojmë as Arta Memedin.
Arta Memedi ka diplomuar ne drejtimin teoriko-pedagogjik ne Muzike.
Njeh mire instrumentin e Pianos. Me muzike ka filluar te miret qe ne moshe te vogel. Ne moshe 12 vjecare u ngjit per here te pare ne skene ne festivalin per femije "Bletezat" 2003 " ku mori vendin e dyte.
Ne vitin 2013 pjesemarrese ne edicionin e 3te te the VoiceOfAlbania.
Ne fun...

Lexo Më Shumë

,

Ledi Vokshi mbush sot 33 vjeç

Ledi Vokshi u largua drejt New Yorkut ne moshen 11 vjeçare nga qyteti i Durrësit. Bashkejeton me ish-futbollisti i Teutës, Tiku Sulo, i cili e mbështet shumë në punën që bën si këngatëre. Jane njohur ne plazhin e Durresit dhe me pas nuk jane ndare me. Ajo thote "Jam me fat, pasi është shumë e rëndësishme për një artist që partneri ta kuptojë, përndryshe të duhet të zgjedhësh mes tyre."
Ajo thote se ka kembengulur tek babai i saj, i cili eshte pi...

Lexo Më Shumë

,

Dervish Shaqa përkujtohet sot në 32 vjetorin e vdekjes

Rapsod i shquar popullor dhe i njohur në të gjitha trevat shqiptare. Devish Shaqa deri në vitin 1956 jetoi në Kosovë, mirëpo në këtë vit ju deshtë të lëshonte Kosovën për shkak të përndjekjes nga aksioni i njohur "mbledhja e armëve" që ndërmerrte në atë kohë Sigurimi i Punëve të Brendshme i Jugosllavisë (UDB-ja) kundër shqiptarëve. Ai së bashku me kolegun e tij të këngës Demush Neziri, u vendosën në Rashbull afër Durrësit. Aty e vazhdojë shprehje...

Lexo Më Shumë

,

Amarda Arkaxhiu mbush sot 34 vjeç

Amarda Eshte Nje Kengetare Popullore. Në vitin 2008 ajo nxori albumin e saj debutues Thashethemi nën etiketë muzikor Super Sonic....

Lexo Më Shumë

,

Elda Berisha feston sot ditëlindjen

Dalja e pare e saj ne skene ka qene ne vitin 2003 me kengen Diskoteka. Po ne kete vit ajo nxorri albumin e saj te pare me 12 kenge te titulluar Diskoteka, nen ekskluzivitetin e shtepise diskogafike FUGA gjithashtu te shoqeruar dhe nga 2 videoklipe te tjera te titulluara Lajkatare s`jam dhe Pse me ben te vuaj. Ky album korri nje sukses te madh ne tregun muzikor. Pas 6-7 vitesh Elda Berisha kthehet prap ne skene me kengen U prish dynjolliku, me bas...

Lexo Më Shumë

,

Agim Gerguri mbush sot 53 vjeç

Ai kreu shkollen e mesme dhe fillore ne vendlindje dhe ka kohe qe merret me muzike. Ai formoi grupin "Fisniket" dhe zeri i tij njihet si nje nder zerat me te bukur te Kosoves. Eshte i martuar ka trre femije dhe jeton aty....

Lexo Më Shumë

,

Ana Isabelle mbush sot 31 vjeç

Ana Isabel Acevedo Avilés is a Puerto Rican singer, actress and dancer. In December 2007 she released her first album, "Por El Amor". And in 2009, she won Univision's Viva el Sueño. Her professional experience ranges from dancer and backup singer for different Latin artists to acting in various movies. She has worked with artists.Her acting repertoire includes having the lead role in five episodes of Decisiones Puerto Rico and minor roles in the ...

Lexo Më Shumë

 (TeksteShqip.com)

lyrics.al © 2007 - 2017