A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Lasgush Poradeci

Tags: Lasgush Poradeci, Lazgush, Pogradeci

(1899-1987)  

Lasgush Poradeci is a very famous poet. Llazar Sotir Gusho i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci ishte poet dhe shkrimtar shqiptar. Mbas mbarimit të shkollës fillore në Pogradec, i ati i Lasgushit që ishte patriot dhe arsimdashës e dërgoi në moshën 9-vjeçare për të vazhduar studimet në Liceun Rumun të Manastirit (Bitola). Me filllimin e Luftës së Parë Botërore Liceu u mbyll dhe ai u kthye në 1915 në Pogradec duke e lënë Liceun pambaruar. I jati që nuk e shihte dot të birin pa sh...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  4.8 / Votes cast:  347

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018