A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Mihrije Braha

Origin: Mitrovicë  
Residence:  
Age: 50
Birthday: 15 November 1967
Zodiac sign: Akrepi

Music genres: Pop

More genres: Modern Traditional

Mihrije Braha is a very famous singer. Mihrije Braha u lind në Mitrovicë ku dhe e kreu Shkollimin e mesem dhe filor i beri në vendlindje. Ka te mbaruar Shkollen e mesme te mjeksise, Shkollen e larte pedagogjike e kreu ne Vendlindjen e Saj Ajo e kaloi nje femijri ne Mitrovice deri ne moshen 16 vjeqare, Megjithate edhe ne moshen 9 vjeqare Shkollen e ulet te muzikes ne Mitrovice per Piano tek Profesoresha Elheme Beka e cila e angazhoi ne Shume Aktivitete Shkollore Te Vallezimit dhe te Drames.
Në periudhen 1984-1985 Filloi nje karijere te bujshme Ku prek te gjitha tabut per gjithe shqiptaret e Mitrovices, Prishtines, Gjakoves, Pejes, Prizrenit etj. Bën Promovimin e këngës 'Shum Kerkova' Kjo eshte kenga e saj e pare ne te cilen beri buj ne e gjithe Kosoven, Shqiperine, Maqedonine,etj.
Në vitin 1985 Merr pjese ne Okrainen e arte me te njejten Kenge 'Shum Kerkova' kjo keng eshte e bere me qiftelia dhe videoklipi i saj i pare ishte e cila preku shume tabu ne te gjitha trevat shqiptare.
Në vitin 1986 Mihrija u shprengul ne Gjermani Parqitet me disa kengen e Nexhmije Pagarushes 'Ani mori nuse','Mora Testin'.
Në vitin 1987 u mbajt nje Koncert ne Kroatci Paraiqtet Perseri me dy kenge: 'Fryn Murali','
Në vitin 1988 njihet me Bashkeshortin Naim Abazi ne te cilen e ka nje djale Plator Abazin.
Në vitin 1991 Paraqitet ne Festivalin 'Akordet e Kosoves' me disa keng Patriotike 'Moj Syzeza' me Bashkeshortin e saj Naim Abazin.
Në vitin 1992 paraqitet ne Festivalin e Rtvsh-se me Kengen 'Ta Fala Zemren Time' u shpreblye ne vendin e trret.
Në vitin 1993-94 U mbajt nje Koncert humanitar ne fshatin Oder ne Tetove te Maqedonise ku Mihrija preku shume njerzit Dhe Theu shume tabu.
Në vitin 1995 Merr pjese per her te dyte ne Festivalin e RTVSH-Se Kenga e titulluar 'Smund te jetoj pa ty' ku shpreblehet qmimin e dyte per me te mirat e Kosoves.
Në vitin 1996 Nxjerr albumin e saj 'Foleja e Arberit' nje album i cili pati jehone te madhe ne te gjitha trevat shqiptare i cili u shit ne Shqiperi me se shumti sepse disa kenge jane te degjuara edhe ne shqiperi si psh:'Akoma po te pres','Vashat Kosovare','Kadal Beg','Fluturoj si Flutur','13 Shekuj Luften e Gjate',etj.
Në vitin 1998 Nxjerr ne treg nje VideoProjekt parodi me Cimen,Leze Qenen,Zyren,Teuta Sadikun si dhe disa videoklipe te saj sic jane 'Hajde djale' me nje mace dhe ne disa minuta te videoklipit merr pjese edhe djali i saj Plator Abazi.
Në 10 Prill te vitit 2000 Ajo lanson albumin e saj 'Eja ne Prishtine' ne ket album marrin pjese disa kenge hite:'Ushtarit tim,'Atdheut tim','Tungjatjeta nena plake','Po te pres',etj.
Në vitin 2001 Sjell nje Mihrije me te bukur me e ngjeshur me ekstravagnte Edhe pse ishte shumme e re u paraqit perseri ne RTV KLAN Ne Kenga Magjike me kengen '1000 vjet vetmi' u shperblye ne vendin e trret dhe shkoi deri ne finale.
Në vitin 2002 Merr Pjese ne Festivali i 41-të në RTSHS me kengen 'Nga endrra ne enderr'. Sjell albumin me 12 kenge 'Eja' nje album i cili u shit me shumti ne Kosove dhe ne Shqiperi me se shumti ne ket album bejne pjese hitet:'Je fantazi','Ka me ra ne dashuri','Isha','Zemerguri'Nga enderra ne enderr' etj.
Në vitin 2003 Shperblehet ne Qmimin e dyte ne VFM 2013 qe u mbajt ne KTV per videoklipin me te mire 'Ka me ra ne dashuri'.
Në vitin 2004 sjell videoklipin e saj 'Fundi' e cila ishte dhe pjese ne 'Zhurma Show Awards 2004' ku e fitoi cmimin e katert si vuideoklipi me i mire.
Në vitin 2005 Sjell albumin e saj 'Rrefuzova' ky album beri buj ne te gjitha trevat shqiptare si ne:Shqiperi,Maqedoni,Diaspore.
Në vitin 2006 Perseri Shpreblehet ne Cmimin e Katert Videofestin Muzikor me Kengen 'Rrefuzova' zgjedhet si 'Videoklip i mire i VFM 2006'
Në vitin 2007 Shperblehet ne Cmimin e katert ne Polifest me kengen 'Ma kadal kadal' e huazuar nga nje kengetar Vasilis Karras Fenomeno
Në vitin 2008 Shperblehet ne Cmimin e trret me kengen 'Turbulenca' si 'Videoklip i vitit i VFM 2008'
Ndersa per her te dyte Morri pjese ne 'Top fest 08' me te njejten kenge dhe shpreblehet ne te njejtin Cmim.
Per here te trret kjo Keng u lansua edhe ne 'Zhurma Show Awards 2008' Shpallet si deputentja me e mire dhe si videoklipi me i mir i vitit 2008.
Në 29 Janar 2009 Sjell videoklipin e saj 'Ti nuk je shtepia ime'
perseri
Në 12 Maj 2009 Shperblehet ne Cmimin e dyt me kengen 'Ti nuk je shtepia ime' si 'Videoklip i vitit per VFM 2009'.
Në 18 Tetor 2009 Merr pjese ne 'Netet e Videoklipit' edhe aty e fiton Cmimin e dyte me te njejten kenge 'Ti nuk je shtepia ime'.
shpallet si videoklipi i mirnjohur ne te gjitha trevat shqiptare.
Në vitin 2010 ishte pjesmarrse perseri ne 'NETET E VIDEOKLIPIT 9'
me nje keng te re 'Xhelozia' edhe aty u shperblye ne nje cmim.
Në vitin 2011 Lanson kengen e Saj 'Veq ty te dua' me videoklip
i realizuar nga Produksion Nga Ferizaji.
Në vitin 2012 Lanson kengen 'Mitrovica ime' ku kjo keng eshte e marrur nga nje kengetare Greeke Paola Foka - Pseftika
Në Nentor 2012 doli videoklipi i kenges 'Mitrovica ime' i realizuar me Produksionin e Arber Hoxhes Po ne ket vit
Perseri merr pjese ne 'Zhurma Show Awards 2012' dhe shpallet
si videoklipi me i mire i vitit 2012.

» Edit Bio »

Submissions by:  Elmira2    arsimdiber  

Choose star rating

Rating:  4.2 / Votes cast:  185

  • Find Mihrije Braha on social networks:


More news about Mihrije Braha »
lyrics.al © 2007 - 2017