A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Mitrush Kuteli

Tags: Mitrush Kuteli, Dhimitër Pasko

(1907-1967)  

Mitrush Kuteli is a very famous poet. Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli vdiq më 4 maj 1967 në Tiranë. Ka qenë shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist shqiptar nga Shqipëria. Familja e Mitrush Kutelit, rrjedh nga fisi shqiptar Kuteli, i shpërngulur në Mokër e pastaj në Pogradec nga qyteti i Artës, në fillim të shek. 19-të, për shkak të mizorive të Ali pashë Tepelenës. I ati, Pandi, i biri i Pasko Kutelit, ishte rrobaqepës që kish jetuar 24 vjet në mërgim, në Rumani, ...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  3.5 / Votes cast:  122

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018