A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Na Bashkoi Kenga Popullore

Choose star rating

Rating:  1 / Votes cast:  7
  • Origin:
  •  
BIOGRAFIA: Na Bashkoi Kenga Popullore is a popular group/singers of Central Albania Traditional music. A popular Albanian group from the period preceding the fall of the country's hardline Communist regime. The group performed songs and instrumental pieces based on folk music from across Albania and Kosovo, including many songs from central and northern parts of Albania. The songs were often played in a deliberately up-tempo style and in the absence of foreign pop music these performances took the place of more conventional popular music. The ...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social Accounts


Related Artists:

Pleqte E Krujes

Kripëmjaltëzat

Udha E Shkembit

Djemte E Vlores

Grupi Kenges Qytetare Fierake

Grupi Tepelenes

Nihil

We3

Sazet E Permetit

Natyral


Tags: Na Bashkoi Kenga Popullore, Na Bashkoi Kënga, Grupi

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018