A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Naser Berisha

Music genres: Pop-Rock

Naser Berisha is a popular singer. Si ç`do fëmij ashtu edhe Naseri ne moshen shum te re filloi te kerkoj veten permes lloj -lloj sporti dhe aktiviteti tjeter si karate, futbpll, labor fotografish etj , por ne moshen 13 vjeqare ndalet ne vendin e duhur qe edhe sot eshte i lumtur se eshte ndalur aty pa hulumtuar boten me tutje, pra muzika,kendimi dhe kitara. Ne shkollen e mesme Naseri bashke me nje shok te klases dhe vllaun e tij( Shefqet dhe Zeqirja bajramin) formuan Band-in "PREMIERA" e me vone ju bashkohet edhe Luli si baterist ,i cili funksionoi rreth 6 vite deri sa situata u keqsua aq shum sa nuk mbeti vend per muzik dhe ne vitin 1993 u shperbe Band-i definitivishte. Por gjate atyre 6 viteve per moshen qe kishin shum te re dhe mundesit qe ishin paten nje sukses shum te mire , pas inxhizimit (rexhistrim-it) ne radio Gjilan per her te pare me vone band-i arriti edhe inxhizimin (rexhistrim-it) edhe RTP dhe Xhirimin e pare ne TVP e atehershme me kengen "MATURANTET", e qe ne topliste arriten deri ne vendin e 2 te toplistes. Kurse per terminin e dyte i cli pas suksesit te mjaft te madhe, shum me shpejte ju rezervua ne RTP me 5 korrik 1990 deshti edhe fati ashtu qe deri sa Bandi po pregaditej per te shkuar ne Studio te RTP kishin ndodhur Gjera te tmerrshem I gjith stafi i RTP dhe TVP ishin debuar nga policia serbe kurse nga producenti i atehershem nje kroat i quajtur Marian i cili edhe ai ishte debuar nga studio ju drejtua bandit me keto fjal "Djem shkoni ne shtepi sepse nuk ka mbetur me kohe per muzik" dhe nga ai moment ne plotesishte te deshpruam fillon edhe mendimi per fundin e Bandit , por vullneti dhe deshira e madhe per muzik i shtyri qe edhe 2 -3 vite te vazhdojme qe te punojme dhe shpresa per nje dite me te mire i mbante se bashku deri ne fillim te vitit 1993 kur definitivishte u shperndan ku Naseri dhe Luli zgjodhem rrugen e mergimit si e vetmja mundesi qe te shpetojme nga lufta e cila zhvillohen ne ish -jugosllavi . Gjate funksionimit te Band-it PREMIERA band-i shum paraqitje ne mundesit dhe ne kushtet qe kishin., kurse kenga Maturantet e cila ishte aktuale dhe e cila kishte nje sukses te madhe filloj te behet nje lloj "himn-i" per Gjeneratat e atehershme te cilat e perfundonin shkollen e mesme dhe ishim maturant. Kurse pas perfundimit te luftes ne Kosov dhe nje lloj Lirije qe erdhi, Naseri ju kthye muzikes ku mblodhi kenget e vjetra qe kishte me PREMIEREN dhe disa keng te reja dhe ne bashkepunim me Nazimi Rexhepin dhe Reshat Beqirin e perfundoi albumin e pare ne studion e Enis Presheves Uniqsound-studio me titull -"JO" MOS THUAJ - . ku e njejta keng ishte nje keng e cila ishte ne duet me Faraonin
Por pas nje "gabimit fillestar" qe e beri Naseri sepse albumin dual ne shitje kurse asnje videoklip nuk e percolli albumi nuk e pati edhe jehonen qe e pritej por pas ardhjes se tij serish ne kosov Naseri mesoj nga gabimi dhe e realizoi spotin e kenges "Do te doja" e cila keng ngadal por sigurte si nje shishe vere e mir dhe e vjeter u ngrit ne te gjitha toplistat deri ne vendine e pare gati se ne te gjitha Mediat ne Kosov, Shqipri dhe Maqedoni, dhe pastaj pas prezences se tij ne TV si ne emisone per te rinje dhe poashtu edhe si mysafir direkt ne TV programe, i beri njerzit edhe me kurreshtar dhe albumi filloj te shitej me sukses te madhe pastaj shtohen konceretet si ne Kosov ashtu edhe jashte ne Diaspor, dhe nga ketu hapen rruget dhe Naserin dhe filloi te punoj per albumin e dyte.

Por para se te filloj ne albumin e dyte Naseri vijon nje shkoll per Audio-inxhinjer ne SAE-Colleg ne Frankfurt te Gjermanis , ku perpos anes teknike qe meson per punen qe ne te ardhmen e pret ne studio, ai aty ka mundesin edhe te mesoi per biznisin dhe marketingun ne pergjithsi ne tregun e muzikes dhe te njejten dituri e perdor menjeher ku fillon punen organizative rreth puneve te albumit si ne anen muzikore ashtu edhe ne anen percjellse te albumit me marketing dhe strategji per te garantuar nje sukse te madhe per albumin e dyte. Albumin e dyte Naser Berisha ne e hedh ne treg ne veren e vitit 2002 Albumi i dyte pregaditet shum me mire ne c`do aspekt , dhe ne baze te nje strategjie dhe marketingu te menduar suksesi nuk mungon qe nga fillimi . Dhe me kengen "A me kujton" te cilen e percjell edhe Video-klipi kenga lansohet per 12 jave ne toplista te ndryshme ,dhe ne vitin 2003 si nje nder klipet me te mira Naseri ftohet ne "NETET E KLIPIT SHQIPTAR" ne Tiran. Kurse si nje lloj vazhdimsie ne mes albumit "Gjurmet" dhe albumit te tret i cili pritet te del ne ket vite (2005) Naseri sjell ne treg nje keng e cila quhej "HAJ SHKO ..." dhe pas nje prezentimi te sukseshem neper TV kombetare ne Kosov dhe pas transmetimit ne 2-3 ditet e ardheme spoti ndalohet kinse per shkaqe te nje fjales , por e verteta qendron dikund tjeter sepse kenga ne fjal ishte nje Kritik e hapur ndaj te keqijave qe e kishin pushtuar Kosoven ne c`do aspekt , dhe thuhet nje fjal e vjeter popullore se "kush e ka mizen mas veshit e prek veshin" dhe ndihet i sulmuar nga kritikat , edhe pse ky videoklip ne Shqipri transmetohet pa problem deri ne diten e sotme.

Albumi i 3 nga Naser Berisha pritej ne baze te nje kontrates me ZICO-COMPANY te del ne vitin 2004 por per shkak te mos permbushjes se obligimeve nga Compania ne fjal Naseri terhiqet nga kontrata dhe fillon punen ne per albumin e ri ne vitin 2005 dhe e perfundon ne vitin 2006 albumin e tij te 3.

komplet albumi punohet (aranzhohet dhe rexhistrohet ne Gjermani) ku bashkpunon me kompoziror dhe textshkrues shqiptar por edhe kompozitor dhe texshkrues gjerman, kurse te gjith aranzhmanet kryhen nga Axel M. Producent dhe Arranzher shum i sukseshem ne muziken Gjermane dhe internacionale (fitues qmimeve si ai EBBA -Awards ne Cannes 2004) Kurse per hollesira me te medha me kohe do te gjenden ne ket web faqe oficiele te Naser Berishes.

Simbas planifikimit qe eshte ber qe albumi i 3 te del ne shitje diku ne vitin 2005 , per shkaqe teknike (probleme me kompanin Zico) albumi shtyhet edhe per nje vit dhe albumi i tret nga Naser berisha del ne veren e vitit 2006 .

Albumi quhet „Nese shkon“ dhe editohet nga produksioni Vizioni-Libonia.Albumi ka gjithsejt 10 keng , kurse disa nga kenget me te degjuara jan kenga “ Dy pas mesnate” , “Nese shkon” “Jeta eshte elefant” “Litafeti” etj.Kurse me realizimin e spotit nga ky album te kenges “Nese shkon” i cili realizohet me produksionin “Fabrika” ne Maqedoni ne liqenin e Ohrit del nje videoklip me fotografi shum te mir dhe me nje ngjarje edhe me te mir, por edhe pse nuk ka dyshim se kjo kenge eshte e zhanrit te kenges “Do te doja” nga mediat nuk perkrahet deri ne at mas sikur kenga “Do te doja” , por pa mar parasysh edhe permes faqes Youtube.com eshte mjafte e shikuar.

Njeashtu gjate veres se viti 2006 ne festivalin veror “Celsi muzikor” ne Prishtin Naser berisha me kengen “Dy pas mesnate “ fiton cmimin “Vokali me i mir” qe per nje kengetar do te thot qmimi me me rendesi per nje festival.

Gjate muajit gushte te ketij viti (2007) Naser berisha realizoi edhe kengen me te re qe quhet “Pergjithmon”. Kenga eshte realizuar ne studion “Solid sound” ne gjilan ku ne te njejten kohe ne bashkpunimme produksionin “Overtime” poashtu nga Gjilani realizon edhe vidoklipin e kesaj kenge.E cila per momentin edhe transmetohet neper TV tona kombetare, kurse si audio do te del ne shitje edhe ne nje kollazh te edituar nga produksioni “Gramafon”.

Duke kaluar vitet, ndryshohet edhe pamja e njeriut. Kështu ka ndodhur edhe tek Berisha, që dukja e tij është me të vërtetë ndryshe nga ajo qe jemi mësuar ta shohim, por zëri i tij nuk ka pësuar asnjë ndryshim, është po ai zë karakteristik. Në anën tjetër, Naser Berisha punon edhe tek Lëvizja Vetëvendosje, ku shpeshherë është parë afër Albin Kurtit.

» Edit Bio »


Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  23

  • Find Naser Berisha on social networks:


More news about Naser Berisha »
lyrics.al © 2007 - 2017