A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ndre Mjeda

Tags: Ndre Mjeda

(1866-1937)  

Ndre Mjeda is a very famous poet. Ndre Mjeda, teolog, shkrimtar, gjuhëtar, deputet shqiptar nga Shqipëria. Ndre Mjeda që vetë nënshkruante 'Mjedja', poet i shquar dhe veprimtar patriot. Lindi në Shkodër nga Jakë Zefi (Kryeziu) e Luçije (Dominika) Thaçi, me origjinë nga Mirdita nga i ati, e nga Malcit e Pukës nga e ëma. Si i ri me intelekt të zhvilluar, i talentuar dhe studioz, tërhoqi vëmendjen e jezuitëve, të cilët menduan ta bënin prift. N'edukimin e tij patën ndikim shkrimt...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  144


Ndre Mjeda in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018