A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Oktavio Paz

Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  5
(1914-1998)  
  • Origin:
  • Mexico City 
BIOGRAFIA: Oktavio Paz is a famous writer. Octavio Paz ose Octavio Paz Lozano (31 mars 1914 - 19 prill 1998) ishte shkrimtar dhe diplomat meksikan. Octavio Paz lindi më 1914 në Qyteti Meksiko, Meksikë. Duke i falenderuarit gjyshit dhe bibliotekës së tij të mahnitshme, ai hyni shum herët në kontakt me letërsinë. Edhe babën e kishte intelektual, gazetar politik tejet aktiv i cili ju bashkangjit me shum intelektual të tjerë përparimtarë, lëvizjes së udhëhequr nga Emiliano Zapata, si dhe u ta...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Saint-John Perse

Paul Celan

Rudyard Kipling

Heinrich Heine

Alessandro Manzoni

Mark Strand

Edmund Spenser

Federico García Lorca

Charles Baudelaire

James Joyce


Tags: Oktavio Paz, Paz Lozano, Octavio Paz

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018