A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Oktavio Paz

Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  5
(1914-1998)  
  • Origin:
  • Mexico City 
BIOGRAFIA: Oktavio Paz is a famous writer. Octavio Paz ose Octavio Paz Lozano (31 mars 1914 - 19 prill 1998) ishte shkrimtar dhe diplomat meksikan. Octavio Paz lindi më 1914 në Qyteti Meksiko, Meksikë. Duke i falenderuarit gjyshit dhe bibliotekës së tij të mahnitshme, ai hyni shum herët në kontakt me letërsinë. Edhe babën e kishte intelektual, gazetar politik tejet aktiv i cili ju bashkangjit me shum intelektual të tjerë përparimtarë, lëvizjes së udhëhequr nga Emiliano Zapata, si dhe u ta...

>> Full biography >>


Fans' Comments

(0) 🆕

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Mark Strand

Erik Stinus

Bertolt Brecht

Marin Sorescu

Erich Fried

Guillaume Apollinaire

Edmund Spenser

Gabriel García Márquez

Juan Ramón Jiménez

Paul Verlaine


Tags: Oktavio Paz, Paz Lozano, Octavio Paz

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies. Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018