A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pablo Neruda

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  4
(1904-1973)  
  • Origin:
  • Linares, Santiago 
BIOGRAFIA: Pablo Neruda is a famous writer. Neftalí Ricardo Reyes Basoalto i njohur si Pablo Neruda ishte poet, diplomat dhe politikan kilean. Si diplomat kaloi shumë vite në Madrid,i cili u shoqërua me Lorcën dhe me poetët e tjerë spanjoll, pastaj kaloi në lëvizjen antifashiste, për shkak të saj u bë i dëbuar nga atdheu. Në fillim shkruante kryesisht poezi të dashurisë, a më vonë kaloi në temat shoqëroro-politike dhe në poezinë e angazhuar politike e cila flet kundër marrëzirave në luftra...

>> Full biography >>


Fans' Comments

(0) 🆕

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Mark Strand

Erik Stinus

Bertolt Brecht

Marin Sorescu

Erich Fried

Guillaume Apollinaire

Edmund Spenser

Gabriel García Márquez

Juan Ramón Jiménez

Paul Verlaine


Tags: Pablo Neruda

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies. Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018