A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Palokë Kurti

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  12
(1860-1920)  
  • Origin:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Palokë Kurti is a very famous songwriter. Palokë Kurti ishte kompozitori dhe muzikanti i parë që dha sinjalin е lindjes s'artit të ri të kultivuar. Lindi në Shkodër më 1860, dhe kompozoi "Bashkimi i Shqipnís" më 1881. Më 1863, kur ishte tre vjeç vritet Kola, që punonte në konsullatën angleze më parë. Vendi i ndodhisë ishte Rana e Hedhun pranë Ulqinin. Do të shkollohet në kolegjën Saveriane[1]. Me anë të krijimeve, përpunimeve е aranzhimeve të këngëve popullore, kryesisht q...

>> Full biography >>


Add Official

Social Accounts

More Songs

Loading... Please wait
See MoreRelated Artists:

Kujtim Laro

Osman Mula

Alfred Kaçinari

Pjetër Gaci

Kol Susaj

Gent Demaliaj

Endri Shani


Tags: Paloke Kurti, Palok Kurti

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018