A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Parashqevi Simaku

Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  123
  • Origin:
  • Kavajë 
  • Residence:
  • Sh.B.A. 
  • Age:
  • 51
  • Zodiac sign:
  • Virgjeresha ♍
BIOGRAFIA: Parashqevi Simaku is a very famous singer of Pop, Easy Listening & Central Albania Traditional music. Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavaje dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar. Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës. Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë, kompozuar nga Pirro Çako. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikë...

>> Full biography >>


Add Official

Social Accounts

Koleksion Kengesh Popullore (1990)

Jehone Nga Iliria


» Add A Song »

Kënga E Qamiles
Degjoma Kengen


Translations (2)


Related Artists:

Merita Halili

Anita Bitri

Eranda Libohova

Inva Mula

Eli Fara

Anita Take

Elhaida Dani

Adelina Emini

Zanfina

Ryva Kajtazi


Tags: Parashqevi Simaku

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018