A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pashko Vasa

Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  56
(1825-1892)  
  • Origin:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Pashko Vasa is a very famous writer. Pashko Vasa quhet ndryshe edhe Vaso Pashë Shkodrani. I ati quhej Mhill (Hilë) Gjokë Vasa, kurse e ëma Drande Gjegja, e motra do ishte e ëma e Imzot Luigj Bumçit. Të parët e fisit të tij, nga i ati, ishin shpërngulur prej Mirdite dhe ishin shvendosur në qytet, n'atë shtëpí ku sot është shtëpia-muzé e Pashko Vasës. Pasi kreu mësimet e para në vendlindje, shërbeu si sekretar i konsullatës britanike nga 1842 gjer më 1847, ku pati mundësinë me përmirs...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Bardhyl Londo

Xhevahir Spahiu

Petro Marko

Pjetër Bogdani

Odhise K. Grillo

Arben Duka

Fatos Arapi

Mitrush Kuteli

Faik Konica

Ndre Mjeda


Tags: Pashko Vasa

Pashko Vasa in e-Cards:

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018