A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Paul Verlaine

Not Yet Rated

(1844-1896)  
  • Origin:
  • Metz 
BIOGRAFIA: Paul Verlaine is a famous writer. I lindur në Metz, Verlaine u arsimua në Liceu Impérial Bonaparte (tani Lycée Condorcet) në Paris dhe më pas mori një post në shërbimin civil. Ai filloi të shkruante poezi në moshë të hershme dhe fillimisht u ndikua nga lëvizja Parnassien dhe udhëheqësi i saj, Leconte de Lisle. Poema e parë e publikuar nga Verlaine u botua në vitin 1863 në La Revue du progres, një botim i themeluar nga poeti Louis-Xavier de Ricard. Verlaine ishte një frekuentues i...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Gérard de Nerval

Sharl Bodeler

Alain Borne

Jean Rousselot

Artur Rembo

Charles Baudelaire

Marin Sorescu

Rainer Maria Rilke

Luke Morgan

Guillaume Apollinaire


Tags: Paul Verlaine

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018