A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Petro Marko

Tags: Petro Marko

(1913-1991)  

Petro Marko is a very famous poet. Petro Marko lindi në fshatin Dhërmi të Himarës në vitin 1913 dhe vdiq në vitin 1991, ishte shkrimtar shqiptar. Lindi ne fshatin Dhërmi të Bregut nga Marko e e ëma Zoica, e u rrit nga gjyshja Mama Mille. I ati ishte pasuruar nepërmjet tregtisë së qitros. Por e la të vogël sepse u sëmur gjatë internimit në ishujt e Tirrenit nga italianët. Që kur ishte nxënës i shkollës tregtare në Vlorë, që e nisi më 1924 e e kreu në vitin 1932, filloi të shkru...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  59


Petro Marko in e-Cards:

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018