A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pitbull

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  6
  • Origin:
  • Miami, Florida 
  • Residence:
  • Sh.B.A. 
  • Age:
  • 37
  • Zodiac sign:
  • Bricjapi ♑
BIOGRAFIA: Pitbull is a very famous international artist of Pop & Hip-Hop music. Armando Christian Pérez, better known by his stage name Pitbull, is an American rapper from Miami, Florida. His first recorded mainstream performance was on a solo track from Lil Jon's 2002 album Kings of Crunk, which featured Pitbull rapping over Jon's production. In 2004, Pitbull released his debut album titled M.I.A.M.I. (short for Money Is A Major Issue), under TVT Records; the album included production from high-profile producers Lil Jon and...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social Accounts» Add A Song »Related Artists:

Josh Turner

Ne-Yo

Ron Pope

Bobby Valentino

Lil Wayne

Kanye West

Usher

Adam Lambert

Bruno Mars

Arcangel


Tags: Pitbull

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
lyrics.al © 2007 - 2018