A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pjetër Bogdani

Tags: Pjetër Bogdani

(1630-1689)  

Pjetër Bogdani is a very famous poet. Pjetër Bogdani lindi në Gur i Hasit afer Kukësit dhe vdiq 1689 në Prishtinë. Bogdani ishte - prift, ipeshkëv (i Shkodrës), kryeipeshkëv (i Shkupit), teolog dhe filozof shqiptar nga Hasi, që shtrihet në Shqipëri dhe Kosovë. Lindi në Gur i Hasit. Mësimet e para i bëri në Ciprovac, Bullgari. Në vitin 1674 ishte nxënës i kolegjit ilirik të Loretos, po këtë vit bën një kërkesë për studimin e medicinës dhe për lëshuarjen e Kolegjit. Më 1651 ushtron de...

>> Full biography >>


Choose star rating

Rating:  4 / Votes cast:  59

Add an e-Card
lyrics.al © 2007 - 2018